Chodząc po galerii, supermarkecie, wystawie czy targach branżowych na pewno spotkałaś sympatyczne, wesołe, zgrabne dziewczyny promujące daną markę. Zaintrygował Cię ten zawód, wpisałaś w google i otrzymałaś odpowiedź. Ten zawód to Hostessa.

 


Jeśli zapragnęłaś nieco więcej zagłębić się w temacie i spr
óbować swoich sił w tej branży to trafiłaś idealnie.
W tym artykule przedstawimy Ci 10 umiejętności charakteru jakie powinna posiadać profesjonalna i skuteczna Hostessa.
Przygotuj notatnik i długopis 🙂

1. Umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi
Kontakt z drugim człowiekiem jest nieodłącznym elementem pracy Hostessy. Jeśli z natury jesteś introwertykiem niestety ale ten zawód nie jest dla Ciebie.

2. Umiejętność prowadzenia konwersacji
Nawiązałaś kontakt z klientem – pierwszy punkt dla Ciebie! Pora jednak na punkt drugi, czyli poprowadzić konwersację, zaciekawić klienta. Jeśli Twoje zadanie opiera się tylko na rozdawaniu ulotek, katalogów lub gadżetów reklamowych to masz proste zadanie. Jednakże jeśli w grę wchodzi pozyskanie leadów to musisz wykazać się nienagannym słownictwem, kreatywnością oraz uzasadnić mocnymi argumentami dlaczego warto np. zapisać się na dany zabieg kosmetyczny.

3. Umiejętność zaprezentowania swojej osoby
Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze! Szeroki uśmiech, wyprostowana sylwetka, elegancja i oczywiście rozeznanie się z produktem, który oferujesz są kluczem do sukcesu.

4. Wysoka kultura osobista
Hostessa w pracy zawsze powinna cechować się wysoką kulturą osobistą. Kulturalne i uprzejme zachowanie sprawi, że będziesz dobrze postrzegana przez otaczających Cię ludzi.

5. Znajomość języków obcych
W większości przypadków pracy Hostessy, znajomość języka obcego nie będzie wymagana. Jednakże jeśli marzy Ci się udział w targach międzynarodowych to jest to konieczne. Aktualnie profesjonalna Hostessa prezentująca markę na rynku zagranicznym powinna znać przynajmniej 2 języki obce.

6. Dobra dykcja
Mów wolno, wyraźnie i z przekonaniem a na pewno zaowocuje to pozytywnie.

7. Odporność na stres
Mogą się zdarzyć różne sytuacje. Przykładowo zepsuje się kartomat lub parkometr, który obsługiwałaś przez co klienci będą mieli pretensje do Ciebie. Warto w tej sytuacji zachować zimną krew i nie dać się ponieść emocjom.

8. Poruszanie się i gracja
Wyprostowana sylwetka oraz zgrabny, powolny krok są bardzo ważne w tej branży. Jeśli zleceniodawca nie wymaga od Ciebie wysokich butów i sama też nie czujesz się w nich najlepiej to zostaw je w domu i postaw na równie eleganckie ale płaskie i wygodne obuwie.

9. Umiejętność makijażu
Najlepiej postawić na naturalny look. Delikatny makijaż podkreślający urodę jest ważny ale nie należy z nim przesadzać.
Jeśli zdecydujesz się na czerwoną szminkę to oko pomaluj w kolory dzienne. Do mocnego oka natomiast najlepiej sprawdzą się „nudziakowe usta” 🙂


10. Dobra kondycja fizyczna
Hostessa jest ciągle w ruchu, mało w tej pracy miejsca na siedzenie. Praca może się wydawać lekka na pierwszy rzut oka ale 6-7 godzin na nogach robi swoje. Warto być przygotowanym na takie sytuacje.